Lommeregner

Nyt stort fald i inflationen i april måned

Stigningen i forbrugerprisindekset aftog til 5,3% i april måned. Forbrugerpriserne stiger stadigvæk – de stiger bare mindre kraftigt. Enkelte fødevaregrupper er dog blevet billigere det seneste år. Det underliggende prispres - kerneinflationen - aftog til 6,1% i april.

I april steg det samlede forbrugerprisindeks med 5,3% i forhold til samme måned året før. Der er tale om et stort fald fra 6,7% i marts. Inflationen ligger nu på samme niveau som i marts 2022 og udviser fortsat en klar nedadgående tendens.

Generelt ligger inflationen dog fortsat på et højt niveau, men alt tyder på, at den aftagende tendens vil fortsætte i de kommende måneder. Faldet i inflationen i april var forventet og skyldes især, at gas, el og fødevarer trak forbrugerprisindekset ned i april. Forbrugerprisindekset ligger faktisk på præcis samme niveau, som for seks måneder siden. Der er således ingen tvivl om, at den tårnhøje inflation ligger bag os.

 

Gas, el og brændstof er billigere end for et år siden

Set over de seneste 12 måneder er det dog fortsat prisstigninger på fødevarer og husleje, der holder inflationen oppe - også på trods af den lavere stigning i april måned. Alene fødevarer og husleje står for 2,0% af den samlede stigning på 5,3%. Fødevarepriserne stiger dog mindre end de tidligere måneder, og enkelte varegrupper f.eks. okse- og kalvekød er faktisk blevet billigere over det seneste års tid. Det ændrer dog ikke på, at fødevarer generelt er steget med 13% det seneste år, men med en klar tendens til at priserne er ved at stabilisere sig. Kød er steget med 8,8%, mælk, ost og æg er steget med 18,5%, mens smør, margarine og olier er steget med hele 30,8%. Samtidig er fjernvarmen er steget med 15,1% det seneste år. Det er en langt kraftigere stigning end tidligere. Til gengæld er gasprisen 35,9% LAVERE end for et år siden, mens el er faldet med 8,7% det seneste år.

Brændstofpriserne ligger ligeledes 4,7% LAVERE end for et år siden. Priserne toppede hen over sommeren 2022 og ligger således lavere nu, drevet af de lavere oliepriser. Prisen på brændstof er temmelig volatil, men ligger pt. rimelig stabilt.

 

Kerneinflationen er på vej ned

Det er også glædeligt, at det underliggende prispres – kerneinflationen – aftog til 6,1% i april måned. Men det går langsomt. Prisstigningerne er fortsat bredt funderede, men tallene for april viser også en tendens til, at også kerneinflationen nu er på vej ned. Men vi skal formentlig hen i slutningen af 2023 eller starten af 2024, før vi kan forvente, at kerneinflationen igen kommer ned i mere normale niveauer omkring 2-3%.

Det er glædeligt, at inflationen falder yderligere tilbage. Også selvom det er kommet noget senere, end vi forventede. Nu er kerneinflationen også på vej ned, om end det går langsomt. Det tyder desværre på, at kampen mod inflationen vil blive langvarig.

Vi forventer, at inflationen vil fortsætte den faldende tendens i de kommende måneder i takt med, at effekten af de kraftigt stigende energi- og fødevarepriser løjer af. Derudover viser det globale fødevareprisindeks en faldende tendens, som vi forventer også vil slå igennem i Danmark i de kommende måneder.

 

Dyrt for en ganske almindelig familie

På trods af faldet i inflationen kan en familie med f.eks. to voksne og to børn tydeligt mærke, at priserne er steget. Samlet set er leveomkostningerne steget godt 4.000 kr. om måneden det seneste 1½ år, hvilket betyder, at danskerne skal have væsentlig flere penge op af lommen for at kunne købe de samme varer som tidligere. Mange husstande forsøger at reducere deres forbrug af fødevarer eller omlægge forbruget til billigere varianter for at begrænse effekten fra inflationen. Det er en rigtig god idé, da det vil begrænse den oplevede inflation for den enkelte husstand.

 

Inflationen faldt til 5,3% i april

Seneste nyheder

Kvinde i gul striktrøje smiler, mens hun ligger på sofaen og bruger en telefon med oplader i et hyggeligt opholdsrum.
BoligNyt
06.10.2026

Stigende renter, serieskifte og endnu en renteforhøjelse fra ECB

Den lange realkreditrente steg yderligere i september, da 4 %-lånet med afdrag faldt med yderligere 2 kurspoint. Det har fået realkreditinstitutterne til at åbne 5 % 2059-serierne, som der netop er begyndt udstedelse i. De korte renter steg med ca. 0,10 % igen i september, så referencerenten for F-kort (ekskl. tillæg) nu ligger på godt 2,30 %. ECB hævede renten igen d. 10. september som reaktion på den stigende inflation, som krisen i Mellemøsten har udløst. Vi forventer endnu en renteforhøjelse i december, hvorefter ECB vil fastholde renten og afvente udviklingen.

Person i jakkesæt får økonomisk rådgivning i banken.
Nyt fra banken
05.10.2026

CPR-læk: Sådan skal du forholde dig

Uvedkommende har fået adgang til borgeres CPR-oplysninger: Sådan skal du forholde dig

En engageret underviser forklarer matematiske begreber ved tavlen, klar til at hjælpe eleverne med at forstå.
Daglig økonomi
30.09.2026

Uændret ledighed også i august

Fra juli til august var antallet af ledige stort set uændret på 94.000 personer. Udviklingen bryder med den lidt kraftigere stigning, som vi har set siden efteråret 2025. Ledighedsprocenten er uændret på 3,1 %. Under den første corona-nedlukning for 6 år siden, var ledigheden helt oppe over 155.000 personer.

Mand og kvinde står i et køkken og holder hver deres kaffekop. De smiler og taler sammen i et afslappet kontormiljø.
Daglig økonomi
25.09.2026

Lille stigning i beskæftigelsen i juli

Beskæftigelsen oplevede endnu en stigning i juli. Det fortsætter de senere års imponerende udvikling. Men dog kun godt 400 flere i beskæftigelse i juli i forhold til juni måned. Antallet af beskæftigede er over 29.000 højere end for et år siden.

Kontakt os

Kontakt os og få rådgivning, der passer til dine behov.