Lille fald i detailsalget i december, men trenden er opadgående
I december måned lå detailsalget 5,9 % højere end samme måned året før. Der er dog tale om et lille fald på 1,1 % i forhold til november. Billedet ændrer ikke på den generelt pæne stigning, som vi har set det sidste års tid. Detailsalget nærmer sig tidligere tiders rekordniveauer.
Detailsalget i december måned bød på et lille fald på 1,1 % i forhold til november måned. Det ændrer dog ikke på, at tendensen fortsat er et stigende detailsalg, som vi har set det sidste års tid. Stigningen er på hele 5,9 % i forhold til december 2022, De høje niveauer fra corona-tiden er vi endnu ikke i nærheden af, men vi begynder at nærme os. Tallene indikerer samtidig, at de store fald er overstået, og at reallønsstigningerne begynder at kunne ses i detailsalget.
Tilbage til en mere jævn udvikling
Tallene bekræfter ligeledes, at detailsalget er vendt tilbage til en mere jævn udvikling og vækst, som vi så det før corona-tiden. Vi forventer således, at udviklingen i detailsalget vil fortsætte i en jævn positiv retning, som det vi så op gennem 2010’erne.
Med udviklingen i december måned ligger detailsalget på samme niveau som foråret 2022 - altså tiden før inflationen toppede. Det svarer også ganske godt til, at reallønnen faldt kraftigt igennem 2022, men nu er stigende igen og lige så stille arbejder på at indhente det tabte.
Status på detailsalget og dansk økonomi
Detailsalget og dansk økonomi er fortsat godt rustet til den nedgang, som vi allerede er i gang med. Både beskæftigelsen og de nominelle lønninger er historisk høje, så vi har et rigtig godt udgangspunkt. Boligpriserne faldt også i 2022, men er nu stigende igen. Inflationen er på vej ned. Renterne er banket i vejret, og det giver mange danske forbrugere økonomiske udfordringer, men senest er også renterne begyndt at falde igen, og ser ud til at skulle falde yderligere tilbage i løbet af 2024, idet inflationen ser ud til at fortsætte faldet tilbage mod 2 %.
Selvom vi kommer til at opleve økonomisk modgang, så er udgangspunktet for dansk økonomi trods alt særdeles fornuftigt, hvilket fastholder troen på, at også detailsalget kan komme helskindet gennem inflationskrisen.

Kilde: dst.dk og egne beregninger.
Seneste nyheder

Når den første løn tikker ind
Det kan være noget helt særligt at få sin første “rigtige” løn efter studiet. For mange er det første gang, der er luft i økonomien – og det åbner både for nye muligheder og nye valg.

Drømmer du om en andelsbolig? Her er 4 gode råd, før du skriver under
At købe andelsbolig kan være en god og billig måde at få din egen bolig. Her er 4 ting, du bør overveje, før du skriver under.

5 vejrdilemmaer, du kan møde som boligejer
Her får du 5 almindelige vejrdilemmaer og løsningsforslag, der kan inspirere dig til at beskytte din bolig bedre.

Krig mod Iran har givet markante rentestigninger i marts
Den lange realkreditrente er steget markant i marts som følge af krigen i Mellemøsten. Det er nu igen 4 %-lånet, der er det toneangivende lån. De korte renter steg med ca. 0,30 %, således at referencerenten for F-kort (ekskl. tillæg) nu ligger omkring 1,90 %. ECB kan blive tvunget til at hæve renten som reaktion på den stigende inflation, som krigen har udløst.
Kontakt os
Kontakt os og få rådgivning, der passer til dine behov.
