Detailsalget tilbage på vækstsporet
I juni måned lå detailsalget 0,9% højere end samme måned sidste år. Det er første gang siden februar 2022, at årsstigningen er positiv. Detailsalget oplevede nogle meget store udsving i corona-tiden og ligger nu på niveau med 2020.
Detailsalget i juni måned bød på en pæn stigning. 1,3% højere end maj måned, og 0,9% højere end juni 2022. Det er første gang siden februar 2022, at der har været en stigning i detailsalget i forhold til samme måned året før. Samtidig indikerer tallene, at detailsalget for alvor har lagt corona-tiden og inflationen bag sig, og nu er vendt tilbage til en mere jævn udvikling og vækst. Kigger man på et glidende gennemsnit, så nåede detailsalget bunden i februar 2023, og faldet i detailsalget ser således ud til at være slut efter en grim udvikling de sidste par år.
Reallønnen er stigende igen
Tendensen til fald i detailsalget begyndte i slutningen af 2021 – altså samme tidspunkt, som forbrugerpriserne begyndte at skyde i vejret herhjemme. Danskernes måde at håndtere den stigende inflation på har altså været at forbruge mindre. Vi betaler nogenlunde det samme, når vi går ud af forretningerne, men da priserne er steget, har vi væsentlig mindre i vareposen, og det er præcis det, som udviklingen i detailsalget viser.
Med udviklingen i juni måned ligger detailsalget på samme niveau som 2020 - lige før de voldsomme udsving i corona-tiden. Det svarer også ganske godt til, at reallønnen faldt kraftigt igennem 2022, men nu er stigende igen og lige så stille arbejder på at indhente det tabte.
Stærk dansk økonomi
Detailsalget og dansk økonomi er fortsat godt rustet til den nedgang, som vi allerede er i gang med. Både beskæftigelsen og de nominelle lønninger er historisk høje, så vi har et rigtig godt udgangspunkt. Boligpriserne er faldet, men ser ud til at have stabiliseret sig igen. Inflationen er på vej ned. Renterne er banket i vejret, og det giver mange danske forbrugere økonomiske udfordringer, men også renterne står måske foran at skulle falde lidt tilbage igen, idet faldet i inflationen ser ud til at holde ved.
Selvom vi kommer til at opleve økonomisk modgang, så er udgangspunktet for dansk økonomi trods alt særdeles fornuftigt, hvilket fastholder troen på, at vi kan komme nogenlunde helskindede gennem inflationskrisen.

Seneste nyheder

De globale fødevarepriser stiger desværre igen
De globale fødevarepriser er steget med 4,2 % de sidste tre måneder.Stigningen kommer efter en periode i efteråret, hvor fødevarepriserne faldt knap 5 %.Hvis stigningen fortsætter, kan vi forvente, at det også vil forplante sig til de danske fødevarepriser.Udviklingen dækker over, at især priserne på kød, olier og sukker nu igen stiger.

Reallønnen har nu endelig indhentet det tabte efter inflationschokket i 2022
De gennemsnitlige lønninger i dansk økonomi steg med 3,2 % i 1. kvartal 2026 i forhold til samme kvartal året før.Reallønnen har nu endelig indhentet det store fald, der skete i forbindelse med den tårnhøje inflation.Købekraften er således nu på et nyt all-time-high niveau.

Faldende lang rente i maj, men renteforhøjelser lurer
Den lange realkreditrente svingede en del igen i maj, men sluttede måneden noget lavere, da 4 %-lånet med afdrag steg med ca. 1 kurspoint til kurs 98,5.Det er fortsat 4 %-lånet, der er det toneangivende realkreditlån.De korte renter faldt med ca. 0,05 % i maj, således at referencerenten for F-kort (ekskl. tillæg) nu ligger på godt 1,90 %.ECB forventes at hæve renten d. 11. juni som reaktion på den stigende inflation, som krisen i Mellemøsten har udløst.

April bød på endnu en lille stigning i ledigheden
Fra marts til april steg antallet af ledige med godt 600 personer til 93.000 personer.Stigningen fortsætter den igangværende trend med jævnt stigende ledighed.Ledigheden er steget med ca. 700 personer om måneden i gennemsnit de sidste seksmåneder.Ledighedsprocenten stiger samtidig til 3,1 %.Under den første corona-nedlukning for snart 6 år siden, var ledigheden helt oppe over 155.000 personer.
Kontakt os
Kontakt os og få rådgivning, der passer til dine behov.
