Ungt par går hånd i hånd i efterårsbeklædning, mens de smiler og kigger opad på omgivelserne.

Svagt faldende renter i februar

Den lange realkreditrente faldt en anelse i februar, så det nu er 4 %-lånet uden afdrag, der er det toneangivende lån. De korte renter faldt med yderligere 0,10 %, og referencerenten for F-kort ligger nu på ca. 2,05 %. Vi mener fortsat, at de lange renter vil forblive nogenlunde uændrede på det nuværende niveau, mens kerneinflationen i Euro-området falder yderligere tilbage mod 2 %. Der kan komme udsving undervejs. ECB og Nationalbanken sænkede renten d. 30. januar og ventes at sænke renten igen d. 6. marts.

Den lange realkreditrente faldt en anelse i februar, og det fastforrentede 4 %-lån med afdrag er således steget til over kurs 100, og 4 %-lånet uden afdrag samt 3,5 %-lånet med afdrag er dermed igen de toneangivende fastforrentede realkreditlån.

Fastforrentede lån udstedes pt. primært i 4 %-lånet uden afdrag, hvor kursen ligger omkring kurs 99,00. 4 %-lånene ligger altså fortsat og balancerer omkring kurs 100, og 3,5 %-lånene er dermed endnu ikke for alvor kommet i spil, men det er formentlig kun et spørgsmål om tid, hvis kurserne stiger en anelse mere. – Det er dog langt fra sikkert, at den lange rente falder yderligere, idet store dele af de forventede fald i den korte rente er allerede indregnet i den lange rente. Samtidig tyder meget på, at renterne i USA ikke skal meget længere ned.

De korte renter fortsætter ned

Den europæiske centralbank (ECB) er godt i gang med at sænke renten igen. Vi har fået fem rentesænkninger á 0,25 % siden juni 2024. Der er fortsat usikkerhed om hvor mange rentesænkninger, der vil komme fremadrettet. Markedets forventninger til rentesænkninger svinger en hel del.

ECB vil ganske givet sænke renten yderligere, og der er bred enighed om, at næste rentesænkning kommer på mødet d. 6. marts. Mens udviklingen de seneste måneder har bekræftet, at inflationspresset fortsat er langsomt aftagende, så er lønstigningerne fortsat ganske kraftige, men senest er serviceinflationen også begyndt at aftage, hvilket er endnu et tegn på, at kerneinflationen vil fortsætte ned. Vi forventer således også en rentesænkning på 0,25 % på mødet d. 6. marts.

Pt. forventes rentesænkninger på i alt yderligere godt 0,75 %-point igennem 2025 – svarende til en rentesænkning på 0,25 % i marts, og yderligere to-tre rentesænkninger igennem resten af 2025.

Kerneinflationen både herhjemme og i Euro-området toppede tilbage i foråret 2023 og er siden faldet pænt tilbage. Men det går langsomt, og det begrænser faldet i de lange realkreditrenter. Der er således ingen tvivl om, at kerneinflationen har bidt sig mere fast og vil være længere tid om at komme tilbage under 2 % end tidligere forventet. Dette betyder, at renterne også vil forblive på et højere niveau i længere tid. Vi forventer, at kerneinflationen i Euro-området vil fortsætte tilbagefaldet, om end det kommer til at gå endnu langsommere i de kommende måneder – ligesom der kan komme perioder, hvor kerneinflationen tiltager igen. Markedets fokus er dog godt i gang med at skifte fra høj kerneinflation til fokus på økonomisk recession, hvilket vil fortsætte det nedadgående pres på især de korte renter. Samtidig giver udviklingen i amerikansk økonomi ikke anledning til meget lavere renter i USA, hvilket også smitter af på de lange realkreditrenter herhjemme.

Usikkerheden er dog fortsat stor – ikke mindst i lyset af den nye administration i USA -, og det giver risiko for, at vi fortsat kan se store bevægelser i kurserne og realkreditrenterne. Så uanset om man står foran at skulle optage nyt realkreditlån, eller man skal indfri sit gamle realkreditlån, så er det en god idé at overveje at låse kursen, så man slipper for den risiko, som de volatile rentemarkeder giver.

Kursudvikling-4%-2056

CITA 6-renten_2

Seneste nyheder

Et ungt par handler sammen i supermarkedets grøntafdeling, mens de deler en gul indkøbskurv.
Daglig økonomi
08.06.2026

De globale fødevarepriser stiger desværre igen

De globale fødevarepriser er steget med 4,2 % de sidste tre måneder.Stigningen kommer efter en periode i efteråret, hvor fødevarepriserne faldt knap 5 %.Hvis stigningen fortsætter, kan vi forvente, at det også vil forplante sig til de danske fødevarepriser.Udviklingen dækker over, at især priserne på kød, olier og sukker nu igen stiger.

En ung kvinde står smilende og ser på tøj på et stativ, mens lyset strømmer ind fra et vindue bag hende.
Daglig økonomi
04.06.2026

Reallønnen har nu endelig indhentet det tabte efter inflationschokket i 2022

De gennemsnitlige lønninger i dansk økonomi steg med 3,2 % i 1. kvartal 2026 i forhold til samme kvartal året før.Reallønnen har nu endelig indhentet det store fald, der skete i forbindelse med den tårnhøje inflation.Købekraften er således nu på et nyt all-time-high niveau.

En kvinde og en mand nyder en samtale over kaffe i et lyst caféområde.
Bolig
04.06.2026

Faldende lang rente i maj, men renteforhøjelser lurer

Den lange realkreditrente svingede en del igen i maj, men sluttede måneden noget lavere, da 4 %-lånet med afdrag steg med ca. 1 kurspoint til kurs 98,5.Det er fortsat 4 %-lånet, der er det toneangivende realkreditlån.De korte renter faldt med ca. 0,05 % i maj, således at referencerenten for F-kort (ekskl. tillæg) nu ligger på godt 1,90 %.ECB forventes at hæve renten d. 11. juni som reaktion på den stigende inflation, som krisen i Mellemøsten har udløst.

To unge mænd står og smiler, mens de snakker sammen på gaden. Den ene står ved sin cykel.
Daglig økonomi
29.05.2026

April bød på endnu en lille stigning i ledigheden

Fra marts til april steg antallet af ledige med godt 600 personer til 93.000 personer.Stigningen fortsætter den igangværende trend med jævnt stigende ledighed.Ledigheden er steget med ca. 700 personer om måneden i gennemsnit de sidste seksmåneder.Ledighedsprocenten stiger samtidig til 3,1 %.Under den første corona-nedlukning for snart 6 år siden, var ledigheden helt oppe over 155.000 personer.

Kontakt os

Kontakt os og få rådgivning, der passer til dine behov.