Mulighed for skatterabat, hvis du køber bolig i landets dyreste områder i år
Boligskatten forventes at stige på huse og ejerlejligheder i landets dyreste områder i 2024. Overvejer du at købe bolig i en af landets dyreste kommuner, kan det måske betale sig at gøre det inden 1. januar 2024.
Drømmer du om en ejerbolig i København eller Aarhus? Så kan det muligvis godt betale sig at gøre drømmen til virkeligheden, inden året er omme.
Den 1. januar 2024 kommer boligskatten nemlig til at stige mange steder i landets dyreste områder som følge af en ny boligskattereform.
Men hvis du får handlen i hus inden årsskiftet, får du en skatterabat, så længe du ejer boligen.
Omvendt skal du være opmærksom på, at skatten stiger for den nye køber, når du på et tidspunkt skal sælge boligen igen. Det kan muligvis presse prisen.
Skatterabat på ejerlejligheder i dyre områder
Der er især mulighed for at spare penge, hvis du køber bolig i eller omkring de større byer.
Særligt boligskatten på ejerlejligheder i storbyen forventes at stige markant. Det skyldes bl.a., at boligpriserne i de større byer generelt er steget, og at de gældende vurderinger er for lave.
Som kompensation får boligejere med udsigt til højere boligskat en skatterabat, der holder udgiften nede.
Det sker på baggrund af et lovforslag, som skal holde hånden under boligejere, der har købt deres bolig under de gamle skatteregler.
Beregn boligskatten, inden du køber
Det kan være en god ide at tjekke den kommende boligskat ud, hvis du skal købe ejerlejlighed eller hus i et dyrt område.
Skatteministeriet har lavet en boligskatteberegner, hvor du kan beregne ejendomsværdiskatten og grundskylden for den bolig, du overvejer at købe.
Seneste nyheder

Lille stigning i beskæftigelsen i januar
Beskæftigelsen fortsætter den imponerende udvikling og steg igen i januar.Knap 900 flere i beskæftigelse i januar i forhold til december måned.Antallet af beskæftigede er knap 35.000 højere end for bare et år siden.

Lille fald i detailsalget i februar
Februar måned bød på et mindre fald i detailsalget på 0,3 %.Detailsalget er alligevel steget med 2,1 % i forhold til samme måned sidste år.Udviklingen indikerer måske en mindre afmatning i detailsalget.Detailsalget ligger fortsat tæt på tidligere tiders all-time-high.

Stor stigning i ledigheden i februar…
…formentlig pga. det kolde vejr, som lagde en dæmper på beskæftigelsen i byggesektoren Fra januar til februar steg antallet af ledige med godt 3.200 personer til knap 94.000 personer. Ledigheden fortsætter dermed den lidt kraftigere stigning og er steget med ca 1.300 personer om måneden i gennemsnit de sidste fire måneder. Ledighedsprocenten stiger samtidig til 3,1 %. Under den første corona-nedlukning for snart 6 år siden, var ledigheden helt oppe over 155.000 personer.

Se, hvad du har tjent i renter som MedlemsKunde i vores nye Fordelsunivers
I vores nye Fordelsunivers kan du nu se alle dine særlige fordele, og hvad de konkret har betydet for dig og din økonomi.
Kontakt os
Kontakt os og få rådgivning, der passer til dine behov.
