Snart kan du få 5% på Danmarks bedste lønkonto
Få overblik over ændringerne
Vi ændrer renten på en lang række produkter – bl.a. opsparingskonti, pensionsprodukter og konti til børn. Du kan se nogle af de nye rentesatser her. Fra den 1. marts, når ændringerne træder i kraft, kan du se alle de nye rentesatser i vores renteliste.
| Konto | Tidligere rente | Ny rente |
| Danmarks bedste lønkonto | 4% på de første 50.000 kr. Fra 50.000-500.000 kr. er renten 0,5% - for alt derover er renten 0,75%. | 5% på de første 50.000 kr. Fra 50.000-500.000 kr. er renten 0,75% - for alt derover er renten 1%. |
| Opsparingskonto for medlemmer | 0,5% på de første 500.000 kr. - for alt derover er renten 0,75%. | 0,75% på de første 500.000 kr. - for alt derover er renten 1%. |
| Studiekonto | 4% for de første 20.000 kr. - for alt derover er renten 0,5%. | 5% på de første 20.000 kr. - for alt derover er renten 0,75%. |
| Studieopsparing | 0,5% | 0,75% |
| Almindelig opsparingskonto | 0,4% på de første 500.000 kr. - for alt derover er renten 0,75%. | 0,65% på de første 500.000 kr. - for alt derover er renten 1%. |
| Børneopsparing | 0,75% | 1,25% |
| Pensionskonti | 0,4% på de første 500.000 kr. - for alt derover er renten 0,75%. | 0,65% på de første 500.000 kr. - for alt derover er renten 1,25%. |
Ny rente på lån og kreditter
Den 1. marts hæver vi også renten med 1,1 procentpoint på en række banklån og kreditter for privat- og erhvervskunder - undtaget er vores Studiekredit, hvor renten stiger lidt mindre. Er dit lån påvirket af ændringen, får du et brev fra os i e-Boks eller i din postkasse. Her kan du se din nye rente, og hvor meget du fremover skal betale om måneden.
Hvorfor ændrer I renten?
I Lån & Spar følger vi den generelle udvikling af rentemiljøet i Danmark og Europa, når vi sætter renten på vores produkter. Vi oplever i øjeblikket et stigende renteniveau, hvor Nationalbanken i 2022 har hævet renten flere gange – senest den 16. december. Derfor ændrer vi renterne for at tilpasse os markedet.
Samtidig er det vigtigt for os også med denne renteændring at kunne tilbyde vores kunder attraktive produkter og vilkår. Derfor er vi glade for, at vi nu igen kan give vores studiekunder og kunder, der er medlem af en fagforening eller organisation, 5% på deres konto.
Seneste nyheder

Stor stigning, men stadigvæk lav inflation i marts
Inflationen tiltog til 1,2 % i marts fra 0,7 % i februar måned. Det er fortsat den lavere elafgift, der trækker ned i årsstigningen, mens husleje og brændstof trækker op. Kerneinflationen aftog yderligere til et niveau på 1,7 % i marts. Krisen i Mellemøsten har fået brændstofpriserne til at skyde i vejret, men effekten på inflationen er indtil videre begrænset.

Krig mod Iran har givet markante rentestigninger i marts
Den lange realkreditrente er steget markant i marts som følge af krigen i Mellemøsten. Det er nu igen 4 %-lånet, der er det toneangivende lån. De korte renter steg med ca. 0,30 %, således at referencerenten for F-kort (ekskl. tillæg) nu ligger omkring 1,90 %. ECB kan blive tvunget til at hæve renten som reaktion på den stigende inflation, som krigen har udløst.

Når den første løn tikker ind
Det kan være noget helt særligt at få sin første “rigtige” løn efter studiet. For mange er det første gang, der er luft i økonomien – og det åbner både for nye muligheder og nye valg.

Drømmer du om en andelsbolig? Her er 4 gode råd, før du skriver under
At købe andelsbolig kan være en god og billig måde at få din egen bolig. Her er 4 ting, du bør overveje, før du skriver under.
Kontakt os
Kontakt os og få rådgivning, der passer til dine behov.
