Håndværkerbælte

Lille bedring i byggeaktiviteten

I 3. kvartal blev 6.133 boliger påbegyndt i byggeriet. Det er en pæn bedring fra bunden i 2. kvartal, men fortsat et af de laveste niveauer siden 2015. I 2. kvartal 2021 blev der påbegyndt byggeriet af dobbelt så mange boliger. Det er påbegyndelsen af etagebyggeri, der er årsag til bedringen.

Aktiviteten på boligmarkedet toppede i midten af 2021. Det gælder både antallet af handler som var tårnhøjt, og boligprisstigninger som lå på 10–15 % om året igennem 2021. Men det gælder også byggeriet, som tilsvarende toppede i midten af 2021. Den dramatiske rentestigning igennem 2022 og 2023 satte virkelig sine spor i byggesektoren.

Med blot 6.133 påbegyndte boliger i 3. kvartal 2023 er aktiviteten i byggesektoren tilbage på niveauet for 2015. Dengang var boligmarkedet stadigvæk på vej tilbage efter Finanskrisen og den sydeuropæiske gældskrise.

 

Aktiviteten i byggesektoren er faldet

Det er ikke overraskende, at aktiviteten i byggesektoren er faldet. Det er en helt naturlig reaktion på de stigende renter og prisfaldene på boligmarkedet. Og lige som i tidligere tilfælde reagerer byggesektoren altid med en vis forsinkelse i forhold til ændringer i konjunkturerne, da boligbyggeri jo er temmelig tidskrævende.

Der er dermed også god grund til at forvente, at aktiviteten i byggesektoren forbliver lav i en længere periode. Så længe de lange renter bliver på det nuværende niveau og boligpriserne samtidig har stabiliseret sig, men ikke forventes at stige mærkbart på den korte bane – så tyder meget på, at antallet af påbegyndte boligbyggerier enten vil forblive på det nuværende lave niveau, eller måske endda skal endnu længere ned.

Det er til gengæld lidt godt nyt for dem, der skal have fat i en håndværker. Med den vigende aktivitet i nybyggeriet, så må der alt andet lige blive bedre muligheder for at få booket en tømrer, murer eller vvs’er i den kommende tid.

 Graf påbegyndt byggeri

Kilde: dst.dk og egne beregninger.

Seneste nyheder

En ung kvinde står smilende og ser på tøj på et stativ, mens lyset strømmer ind fra et vindue bag hende.
Daglig økonomi
04.06.2026

Reallønnen har nu endelig indhentet det tabte efter inflationschokket i 2022

De gennemsnitlige lønninger i dansk økonomi steg med 3,2 % i 1. kvartal 2026 i forhold til samme kvartal året før. Reallønnen har nu endelig indhentet det store fald, der skete i forbindelse med den tårnhøje inflation. Købekraften er således nu på et nyt all-time-high niveau.

En kvinde og en mand nyder en samtale over kaffe i et lyst caféområde.
Bolig
04.06.2026

Faldende lang rente i maj, men renteforhøjelser lurer

Den lange realkreditrente svingede en del igen i maj, men sluttede måneden noget lavere, da 4 %-lånet med afdrag steg med ca. 1 kurspoint til kurs 98,5. Det er fortsat 4 %-lånet, der er det toneangivende realkreditlån. De korte renter faldt med ca. 0,05 % i maj, således at referencerenten for F-kort (ekskl. tillæg) nu ligger på godt 1,90 %. ECB forventes at hæve renten d. 11. juni som reaktion på den stigende inflation, som krisen i Mellemøsten har udløst.

To unge mænd står og smiler, mens de snakker sammen på gaden. Den ene står ved sin cykel.
Daglig økonomi
29.05.2026

April bød på endnu en lille stigning i ledigheden

Fra marts til april steg antallet af ledige med godt 600 personer til 93.000 personer. Stigningen fortsætter den igangværende trend med jævnt stigende ledighed. Ledigheden er steget med ca. 700 personer om måneden i gennemsnit de sidste seksmåneder. Ledighedsprocenten stiger samtidig til 3,1 %. Under den første corona-nedlukning for snart 6 år siden, var ledigheden helt oppe over 155.000 personer.

En engageret underviser forklarer matematiske begreber ved tavlen, klar til at hjælpe eleverne med at forstå.
Daglig økonomi
27.05.2026

Beskæftigelsen steg igen i marts måned

Beskæftigelsen oplevede endnu en stigning i marts. Det fortsætter de senere års imponerende udvikling. Knap 3.900 flere i beskæftigelse i marts i forhold til februar måned. Antallet af beskæftigede er godt 35.000 højere end for et år siden.

Kontakt os

Kontakt os og få rådgivning, der passer til dine behov.