Forskudsopgørelse 2024

Tjek din forskudsopgørelse og få styr på ejendomsskatten

Din forskudsopgørelse for 2024 er klar på skat.dk, og i år skal du være særlig opmærksom, hvis du er boligejer. De nye ejendomsskatter betales nemlig over indkomstskatten. 

Det er altid en god idé at tjekke din forskudsopgørelse, så du undgår at betale for meget eller for lidt i skat. Men er du boligejer, skal du være ekstra opmærksom, da ejendomsskatten fremover betales via indkomstskatten og ikke via Betalingsservice eller girokort til kommunen.

Hvad betyder det for mig?

Er du boligejer, vil du fra den 1. januar 2024 opleve at få mindre udbetalt, end du plejer, da ejendomsskatten bliver trukket via din skat. Til gengæld vil du have en post mindre i dit budget, da ejendomsskatten ikke længere bliver opkrævet via Betalingsservice eller girokort til kommunen. 

Som noget nyt, vil du som boligejer kunne se dine samlede boligskatter på forskudsopgørelsen. Du kan læse mere på skat.dk

 

Er der andet i dit liv, der har ændret sig?

Har du omlagt dit lån i løbet af året, skal du huske at rette din forskudsopgørelse. Du får nemlig fradrag for rente- og bidragsudgifter til dit realkreditlån og banklån – også hvis dine lån er med variabel rente.

Du skal også være opmærksom på forskudsopgørelsen, hvis du eksempelvis har skiftet job, fået længere til arbejde, arbejdet mere hjemmefra eller hvis du er gået på pension. 

Du kan finde flere eksempler på situationer, hvor du skal være opmærksom på din forskudsopgørelse på skat.dk

 

Vær på den sikre side og undgå skattesmæk

Som udgangspunkt anbefaler vi, at du gennemgår din forskudsopgørelse fra start til slut, selvom det muligvis ikke er den sjoveste opgave. Til gengæld kan du have ro i maven velvidende, at du ikke har overset nogle betydelige forandringer, der kan give dig et skattesmæk.

Se din forskudsopgørelse hos Skattestyrelsen

Seneste nyheder

To piger siddende i en vindueskarm
BoligNyt
22.06.2026

Boligmarkedet er pt. ekstremt opdelt

Siden udbruddet af krigen i Mellemøsten, har vi set den helt korte realkreditrente stige med ca. 0,35 % til et niveau omkring 2,45 %, mens den 30-årige realkreditrente svinger en del, men nu ligger på et niveau lige over 4 %. Markedet er præget af stor usikkerhed, og lige nu peger rentepilen lidt mere op end ned. Det er konsekvensen af krigen mod Iran, lukningen af Hormuzstrædet og de deraf stigende energipriser.

Et par står i en gårdhave og peger mod en lejlighedsbalkon, mens de kigger op på bygningen sammen.
BoligNyt
22.06.2026

Lavt boligudbud presser priserne yderligere i vejret

Antallet af boliger til salg steg i marts, men ligger fortsat ganske lavt efter det kraftige fald i slutningen af 2025 og ind i 2026. Godt 26.000 huse var til salg i marts 2026. Bortset fra perioden 2021-22 er det det laveste niveau siden perioden op til finanskrisen. Ejerlejlighedsmarkedet i København er også nærmest rødglødende.

En kvinde sidder ved siden af sin cykel, spiser et æble og kigger på sin telefon med en kop kaffe ved siden af sig.
Daglig økonomi
17.06.2026

Producentpriserne stiger igen

I maj måned er 3-måneders gennemsnittet i producentpriserne steget med 3,2 % i forhold til februar måned. Priserne ligger samtidig hele 4,7 % højere end samme periode sidste år. De relativ store stigninger ser således ud til at være vendt tilbage efter et roligt 2025.

Huse i boligområde
Daglig økonomi
15.06.2026

Byggeomkostningerne stiger ganske svagt

Byggeomkostningerne stiger kun ganske svagt. Stigningen er på 1,6 % det seneste år. Både materialer og arbejdsomkostningerne stiger. Arbejdsomkostningerne er dog steget med 3,1 % det seneste år. Materialeomkostningerne er kun steget med 0,8 % det seneste år.

Kontakt os

Kontakt os og få rådgivning, der passer til dine behov.