Byggeomkostningerne stiger jævnt
Byggeomkostningerne stiger jævnt efter at være faldet i slutningen af 2024. Stigningen er på 2,1 % det seneste år. Både materialer og arbejdsomkostningerne stiger. Arbejdsomkostningerne er tilsvarende steget med 2,1 % det seneste år. Materialeomkostningerne er steget med 2,2 % det seneste år.
Fra 3. kvartal 2024 til 3. kvartal 2025 steg de samlede omkostninger ved at bygge ny bolig med 2,1 %. Det kan fordeles på en stigning i arbejdsomkostningerne på 2,1 % og en stigning i de samlede materialeomkostninger på 2,2 %. Det er en noget lavere stigningstakt end gennemsnittet over de seneste 10 år, som ligger på 2,7 %.
Årsagen til den begrænsede stigning i arbejdsomkostningerne det seneste år skal findes i et fald i omkostningerne for betonelementarbejdet, samt jord- og betonarbejde, der blot er steget med hhv. 1,3 % og 1,6 %. De andre delkomponenter i arbejdsomkostningerne er alle steget mere end 2 %. Når vi kigger på materialeomkostningerne, er stigningen opgjort til 2,2 % det seneste år. Her er stigningen størst inden for betonelementarbejdet med 3,7 %, mens materialeomkostningen inden for jord- og betonarbejde er faldet med 0,4 %.
Tilsvarende stigning i byggeomkostninger for enfamiliehuse
Byggeomkostningerne for enfamiliehuse er tilsvarende steget med 2,1 % det seneste år. Dette er fordelt på en stigning i materialeomkostningerne på 2,1 % og en stigning i arbejdsomkostningerne på 2,2 %. Kigger vi på udviklingen siden starten af 2020, er de samlede byggeomkostninger for enfamiliehuse steget med ca. 25 %.
Det betyder helt konkret, at omkostningerne til at bygge et standard enfamiliehus til godt 3 mio. kr. er ca. 700.000 kr. højere end for fem år siden.
Dengang ville et nyt enfamiliehus til 2,5 mio. kr. finansierieret med et fastforrentet realkreditlån koste ca. 6.800 kr. om måneden efter skat, mens et tilsvarende hus i dag vil koste 3,2 mio. kr. og dermed ca. 10.000 kr. om måneden efter skat. Altså en nettoydelse på ca. 3.200 kr. mere om måneden, som skyldes både de stigende byggeomkostninger og højere renter.
Kombinationen af højere renter og højere byggeomkostninger de senere år, samt faldet i boligpriserne i 2022-23, har da også sat sine tydelige spor i byggesektoren. Tallene har vist en markant opbremsning i påbegyndt nybyggeri, og en afmatning i aktiviteten i byggesektoren som helhed. Så nu vil formentlig være en god anledning til at igangsætte sit byggeprojekt, hvis man står og overvejer et sådan, og der burde ligeledes være gode muligheder for at man enten kan få en bedre pris, eller at det i hvert fald er lettere at få fat i en håndværker, når man skal i gang.

Kilde: dst.dk og egne beregninger.
Seneste nyheder

Få tilskud til varmepumpe
Du kan søge om 27.000 kr. i tilskud til en luft-til-vand-varmepumpe eller jordvarmepumpe gennem den offentlige varmepumpepulje. Puljen er stadig åben, men der er stor efterspørgsel, og midlerne er ved at være opbrugt.

6 gode råd til din sommerferie
Klar til sommerferie? Her er 6 gode råd, du bør pakke med

Sådan kan du spare på energien i sommerhuset
Sommerhussæsonen er lige rundt om hjørnet. Allerede nu kan det være værd at se på, hvor du kan reducere energiforbruget – og samtidig få mere ud af dine stunder i sommerhuset.

Renteforhøjelser er rykket tættere på
Den lange realkreditrente svingede en del i april, men sluttede måneden i stort set uændret niveau. Det er fortsat 4 %-lånet, der er det toneangivende lån.
Kontakt os
Kontakt os og få rådgivning, der passer til dine behov.
