Den lange rente faldt lidt i februar
Den lange realkreditrente faldt en anelse i februar, hvor 4%-lånet kun har været tilgængeligt for tilbudsgivning nogle få dage. Kurserne på de lange fastforrentede obligationer ligger omtrent et kurspoint højere end i januar. Det er dermed fortsat det fastforrentede 3,5 %-lån med afdrag, der er det toneangivende lån. Lånet ligger pt. omkring kurs 97,1.
Meget tyder på, at den lange rente vil holde sig på det nuværende niveau, idet det forventede fald i den amerikanske rente allerede er indregnet i den lange rente, men samtidig medfører både global handelskrig, oprustning i Europa, samt krig i Mellemøsten at usikkerheden kan tvinge de lange renter lidt længere ned og i hvert fald give store udsving.
Den korte rente ligger uændret
Den europæiske centralbank (ECB) har afsluttet sin lempelsescyklus. Vi fik otte rentesænkninger á 0,25 % i perioden juni 2024 – juni 2025, men siden da er renten blevet fastholdt. ECB gentog endnu en gang på mødet d. 5. februar, at renten er ”på et godt sted”, og indikerede ingen ændringer i renten i de kommende måneder.
Udviklingen de seneste måneder har bekræftet, at inflationspresset fortsat er langsomt aftagende. Lønstigningerne fortsat ganske kraftige, men er nu også begyndt at aftage, hvilket er endnu et tegn på, at kerneinflationen vil fortsætte ned.
Kerneinflationen både herhjemme og i Euro-området toppede tilbage i foråret 2023 og er siden faldet pænt tilbage. Men i Euro-området går det langsomt, og det begrænser også faldet i de lange realkreditrenter. Samtidig er den geopolitiske usikkerhed ganske stor. Markedets fokus er dog godt i gang med at skifte fra høj kerneinflation til fokus på lav økonomisk vækst, hvilket vil holde renterne i ro i den kommende tid. Samtidig giver udviklingen i amerikansk økonomi ikke anledning til meget lavere renter i USA, hvilket også smitter af på de lange realkreditrenter herhjemme.
Usikkerheden er dog fortsat stor – ikke mindst i lyset af de geopolitiske spændinger, som præger verden -, og det giver risiko for, at vi fortsat kan se store bevægelser i kurserne og realkreditrenterne. Så uanset om man står foran at skulle optage nyt realkreditlån, eller man skal indfri sit gamle realkreditlån, så er det en god idé at overveje at låse kursen, så man slipper for den risiko, som de generelt volatile rentemarkeder giver.


Seneste nyheder

Detailsalget fortsætter den kraftige stigning
Juli måned bød på en stigning i detailsalget på hele 1,3 %.Detailsalget er steget med 5,8 % i forhold til samme måned sidste år.Detailsalget stiger væsentlig hurtigere, end vi så op gennem 2010’erne.Og detailsalget er meget, meget tæt på tidligere tiders all-time-high.

Lille fremgang i forbrugertilliden
Forbrugertilliden er opgjort til -13,1 i august måned.Der er tale om en lille fremgang i forhold til sidste måned.Forventningen til familiens økonomiske situation om et år er nu positiv med 0,4.Forbrugertilliden har været i negativt territorium uafbrudt i over fire og et halvt år.

Kundevækst i Lån & Spar
I de første 6 måneder af 2026 skaber banken en basisindtjening før nedskrivninger på 264 mio. kr.

Inflationen aftog lidt i juli
Inflationen aftog til 1,7 % i juli fra 1,9 % i juni måned.Det er fortsat den lavere elafgift, der trækker ned i årsstigningen, mens husleje og brændstof trækker op.Kerneinflationen var uændret på 2,3 % i juli.Krisen i Mellemøsten har fået brændstofpriserne til at skyde i vejret, og isoleret set har det fået inflationen til at stige med ca. 0,4 procentpoint.
Kontakt os
Kontakt os og få rådgivning, der passer til dine behov.
