Snart udbetales overskydende skat, men pas på svindel
Den 12. april 2024 får mange danskere udbetalt overskydende skat på deres NemKonto. Men vær ekstra opmærksom på svindel.
Denne tid på året er samtidig højsæson for kriminelle, og de benytter udbetalingen af overskydende skat som anledning til svindel. Vi ser ofte, at svindlere er gode til at udnytte, hvad der er ”oppe i tiden”, når de tager kontakt og forsøger at franarre folk deres penge.
Svindlere udgiver sig for at være banken eller SKAT
Erfaringen viser, at svindlerne vil påstå, at der er problemer med at udbetale overskydende skat for på den måde at narre dig til at give dem adgang til din netbank og dermed dine penge.
Vi har også set eksempler på, at svindlerne påstår at være fra banken eller SKAT. Via sms og mail kan de påstå, at der er problemer med udbetalingen, og at der er behov for, at du udleverer dine MitID-oplysninger eller kort- og kontooplysninger.
Alle kan være mål for svindelforsøg
Mange tror, at det kun er de ældre, der bliver udsat for svindel. Men faktisk bliver personer i alle aldre udsat for svindel, og i banken oplever vi mindst ligeså mange forsøg hos den yngre del af befolkningen som den ældre.
Derfor gør vi også meget ud af at advare om ikke at udlevere kort- og kontooplysninger eller andre personfølsomme oplysninger, hvis du bliver kontaktet. Er du i tvivl om det faktisk er os, du taler eller skriver med, så tøv ikke med at lægge røret på og ring op til vores hovednummer.
Oplys aldrig dine oplysninger
Vores helt klare budskab er, at myndigheder, banker, Nets, politiet eller kommunen aldrig vil kontakte dig på sms, mail eller over telefonen og bede om at få oplyst kontooplysninger eller personfølsomme oplysninger. Derfor skal du under ingen omstændigheder give dine koder eller lignede, hvis du skulle være så uheldig at blive kontaktet af en svindler.
Seneste nyheder

Fødevarepriserne falder yderligere
Årsstigningen i forbrugerprisindekset aftog til 1,9 % i december måned. Det er primært husleje og fødevarer, der trækker op årsstigningen, mens el, gas og nye biler trækker lidt ned. Kerneinflationen aftog også til et niveau på 2,2 % i december. Både inflation og kerneinflation udvikler sig fortsat tilfredsstillende.

Ledigheden ligger fortsat stabilt
Fra oktober til november steg antallet af ledige med godt 500 personer. Dermed fortsætter ledigheden med at ligge på stort set samme niveau, som den har gjort siden slutningen af 2023. Ledighedsprocenten er ligeledes uændret på 2,9 %. Under den første corona-nedlukning for 3 år siden, var ledigheden helt oppe over 155.000 personer.

Den lange rente steg lidt i december
Den lange realkreditrente steg i første del af december. Men det er fortsat 3,5%-lånet, der er det toneangivende lån. 4%-lånet ligger og balancerer omkring kurs 100. De korte renter ligger stabilt, og referencerenten for F-kort (ekskl. tillæg) ligger på ca. 1,80 %. ECB indikerede endnu en gang, at den korte rente ”er et godt sted”, og vi forventer stort set uændrede realkreditrenter i en rum tid endnu.

Stor stigning i detailsalget i november
Detailsalget i november måned bød på endnu en stigning. Stigningen er på hele 6,0 % i forhold til samme måned sidste år.
Kontakt os
Kontakt os og få rådgivning, der passer til dine behov.
