Krig mod Iran har givet markante rentestigninger i marts
Den lange realkreditrente er steget markant i marts som følge af krigen i Mellemøsten.
Det er nu igen 4 %-lånet, der er det toneangivende lån.
De korte renter steg med ca. 0,30 %, således at referencerenten for F-kort (ekskl. tillæg) nu ligger omkring 1,90 %.
ECB kan blive tvunget til at hæve renten som reaktion på den stigende inflation, som krigen har udløst.
Den lange realkreditrente steg massivt i marts, hvor kursen på 4%-lånet faldt med næsten fire kurspoint. Siden det store fald har 4%-lånet vundet lidt tilbage og ligger nu omkring kurs 98 efter at have ligget pænt over kurs 100 siden starten af 2026. Der er således tale om en stigning på omkring et halvt procentpoint i den effektive rente.
Vi ser dagligt meget store udsving, og med den uforudsigelige udvikling i Mellemøsten tyder meget på, at det vil fortsætte i den kommende tid. Udviklingen i den lange rente afhænger lige nu mest af, hvorvidt krisen eskalerer, eller om det ser ud til, at en aftale om Hormuzstrædet er på vej. Og det kan som bekendt ændre sig i løbet af ganske få timer.
Den korte rente er også steget
I marts steg CITA 6-renten med ca. 0,30%, da markedet – i takt med den stigende inflation – har indlejret forventning om én-til-to renteforhøjelser fra ECBs side i år. Vi har ellers længe hørt fra ECB, at renten er ”på et godt sted”, men krisen i Mellemøsten har ændret markant på forventningen til ECB. Meget afhænger af hvor lang tid, der vil gå, før krisen kan afsluttes med en form for aftale. Og dette vil også afgøre om, og eventuelt hvor meget, ECB bliver tvunget til at hæve renten.
Udviklingen de seneste måneder har ellers bekræftet, at inflationspresset fortsat var langsomt aftagende, men krisen i Mellemøsten har vendt billedet på hovedet, så inflationen nu desværre er tiltagende igen. Både inflation og kerneinflation begynder således igen at nærme sig niveauer, hvor ECB bliver nødt til at reagere med renteforhøjelser.
Usikkerheden er fortsat meget stor – ikke mindst i lyset af de geopolitiske spændinger, som præger verden -, og det giver en klar risiko for, at vi fortsat kan se store bevægelser i kurserne og realkreditrenterne. Så uanset om man står foran at skulle optage nyt realkreditlån, eller man skal indfri sit gamle realkreditlån, så er det en god idé at overveje at låse kursen, så man slipper for den risiko, som de generelt volatile rentemarkeder giver.
Seneste nyheder

Lavt boligudbud presser priserne yderligere i vejret
Antallet af boliger til salg steg i marts, men ligger fortsat ganske lavt efter det kraftige fald i slutningen af 2025 og ind i 2026.Godt 26.000 huse var til salg i marts 2026.Bortset fra perioden 2021-22 er det det laveste niveau siden perioden op til finanskrisen.Ejerlejlighedsmarkedet i København er også nærmest rødglødende.

Få tilskud til varmepumpe
Du kan søge om 27.000 kr. i tilskud til en luft-til-vand-varmepumpe eller jordvarmepumpe gennem den offentlige varmepumpepulje. Puljen er stadig åben, men der er stor efterspørgsel, og midlerne er ved at være opbrugt.

Renteforhøjelser er rykket tættere på
Den lange realkreditrente svingede en del i april, men sluttede måneden i stort set uændret niveau. Det er fortsat 4 %-lånet, der er det toneangivende lån.

Sådan kan du spare på energien i sommerhuset
Sommerhussæsonen er lige rundt om hjørnet. Allerede nu kan det være værd at se på, hvor du kan reducere energiforbruget – og samtidig få mere ud af dine stunder i sommerhuset.
Kontakt os
Kontakt os og få rådgivning, der passer til dine behov.
