Ungt par går hånd i hånd i efterårsbeklædning, mens de smiler og kigger opad på omgivelserne.

Krig mod Iran har givet markante rentestigninger i marts

Den lange realkreditrente er steget markant i marts som følge af krigen i Mellemøsten.
Det er nu igen 4 %-lånet, der er det toneangivende lån.
De korte renter steg med ca. 0,30 %, således at referencerenten for F-kort (ekskl. tillæg) nu ligger omkring 1,90 %.
ECB kan blive tvunget til at hæve renten som reaktion på den stigende inflation, som krigen har udløst.


Den lange realkreditrente steg massivt i marts, hvor kursen på 4%-lånet faldt med næsten fire kurspoint. Siden det store fald har 4%-lånet vundet lidt tilbage og ligger nu omkring kurs 98 efter at have ligget pænt over kurs 100 siden starten af 2026. Der er således tale om en stigning på omkring et halvt procentpoint i den effektive rente.

Vi ser dagligt meget store udsving, og med den uforudsigelige udvikling i Mellemøsten tyder meget på, at det vil fortsætte i den kommende tid. Udviklingen i den lange rente afhænger lige nu mest af, hvorvidt krisen eskalerer, eller om det ser ud til, at en aftale om Hormuzstrædet er på vej. Og det kan som bekendt ændre sig i løbet af ganske få timer.

Den korte rente er også steget

I marts steg CITA 6-renten med ca. 0,30%, da markedet – i takt med den stigende inflation – har indlejret forventning om én-til-to renteforhøjelser fra ECBs side i år. Vi har ellers længe hørt fra ECB, at renten er ”på et godt sted”, men krisen i Mellemøsten har ændret markant på forventningen til ECB. Meget afhænger af hvor lang tid, der vil gå, før krisen kan afsluttes med en form for aftale. Og dette vil også afgøre om, og eventuelt hvor meget, ECB bliver tvunget til at hæve renten.

Udviklingen de seneste måneder har ellers bekræftet, at inflationspresset fortsat var langsomt aftagende, men krisen i Mellemøsten har vendt billedet på hovedet, så inflationen nu desværre er tiltagende igen. Både inflation og kerneinflation begynder således igen at nærme sig niveauer, hvor ECB bliver nødt til at reagere med renteforhøjelser.

Usikkerheden er fortsat meget stor – ikke mindst i lyset af de geopolitiske spændinger, som præger verden -, og det giver en klar risiko for, at vi fortsat kan se store bevægelser i kurserne og realkreditrenterne. Så uanset om man står foran at skulle optage nyt realkreditlån, eller man skal indfri sit gamle realkreditlån, så er det en god idé at overveje at låse kursen, så man slipper for den risiko, som de generelt volatile rentemarkeder giver.

Kursudvikling 4% 2056

CITA 6-renten (referencerente for F-kort)

 

Seneste nyheder

Kvinde i gul striktrøje smiler, mens hun ligger på sofaen og bruger en telefon med oplader i et hyggeligt opholdsrum.
BoligNyt
06.10.2026

Stigende renter, serieskifte og endnu en renteforhøjelse fra ECB

Den lange realkreditrente steg yderligere i september, da 4 %-lånet med afdrag faldt med yderligere 2 kurspoint.Det har fået realkreditinstitutterne til at åbne 5 % 2059-serierne, som der netop er begyndt udstedelse i.De korte renter steg med ca. 0,10 % igen i september, så referencerenten for F-kort (ekskl. tillæg) nu ligger på godt 2,30 %.ECB hævede renten igen d. 10. september som reaktion på den stigende inflation, som krisen i Mellemøsten har udløst. Vi forventer endnu en renteforhøjelse i december, hvorefter ECB vil fastholde renten og afvente udviklingen.

Person i jakkesæt får økonomisk rådgivning i banken.
Nyt fra banken
05.10.2026

CPR-læk: Sådan skal du forholde dig

Uvedkommende har fået adgang til borgeres CPR-oplysninger: Sådan skal du forholde dig

En engageret underviser forklarer matematiske begreber ved tavlen, klar til at hjælpe eleverne med at forstå.
Daglig økonomi
30.09.2026

Uændret ledighed også i august

Fra juli til august var antallet af ledige stort set uændret på 94.000 personer.Udviklingen bryder med den lidt kraftigere stigning, som vi har set siden efteråret 2025.Ledighedsprocenten er uændret på 3,1 %.Under den første corona-nedlukning for 6 år siden, var ledigheden helt oppe over 155.000 personer.

Mand og kvinde står i et køkken og holder hver deres kaffekop. De smiler og taler sammen i et afslappet kontormiljø.
Daglig økonomi
25.09.2026

Lille stigning i beskæftigelsen i juli

Beskæftigelsen oplevede endnu en stigning i juli. Det fortsætter de senere års imponerende udvikling.Men dog kun godt 400 flere i beskæftigelse i juli i forhold til juni måned.Antallet af beskæftigede er over 29.000 højere end for et år siden.

Kontakt os

Kontakt os og få rådgivning, der passer til dine behov.