Væg i vatter

Byggeomkostningerne stiger igen

Byggeomkostningerne er efter et halvt års fald steget med 1,5 % det seneste kvartal. Det er udelukkende materialeomkostningerne, der er skyld i stigningen. Arbejdsomkostningerne er faldet med 0,3 %. Byggeomkostningerne er dog blot steget med 1,2 % det seneste år.

Fra 1. kvartal 2024 til 1. kvartal 2025 steg de samlede omkostninger ved at bygge ny bolig med 1,2 %. Det kan fordeles på en stigning i arbejdsomkostningerne på 2,2 % og en stigning i de samlede materialeomkostninger på 0,7 %. Det er samtidig tæt på den laveste stigningstakt for byggeomkostningerne siden slutningen af 2020.

Årsagen til den begrænsede stigning i materialeomkostningerne det seneste år skal findes i et stort fald i omkostningerne for betonelementarbejdet, der er faldet med 4,0 % det seneste år. De andre delkomponenter i materialeomkostningerne er alle steget. Når vi kigger på arbejdsomkostningerne, er stigningen opgjort til 2,2 % det seneste år. Her er stigningen størst inden for jord- og betonarbejde med 2,4 %, mens arbejdsomkostningen inden for tømrer- og snedkerarbejde blot er steget med 1,8 %.

Noget større stigning i byggeomkostninger for enfamiliehuse

Byggeomkostningerne for enfamiliehuse er steget noget kraftigere med 2,1 % det seneste år. Det skyldes, at arbejdsomkostningen udgør en væsentlig større andel af omkostninger ved byggeri af enfamiliehuse. Kigger vi på udviklingen siden starten af 2020 er de samlede byggeomkostninger for enfamiliehuse steget med knap ca. 25 %.

Det betyder helt konkret, at omkostningerne til at bygge et standard enfamiliehus til godt 3 mio. kr. nu er knap 700.000 kr. højere end for fem år siden.

Dengang ville et nyt enfamiliehus til 2,5 mio. kr. finansierieret med et fastforrentet realkreditlån koste ca. 6.800 kr. om måneden efter skat, mens et tilsvarende hus i dag vil koste 3,2 mio. kr. og dermed ca. 10.000 kr. om måneden efter skat. Altså en nettoydelse på ca. 3.200 kr. mere om måneden, som skyldes både de stigende byggeomkostninger og højere renter.

Kombinationen af højere renter og højere byggeomkostninger de senere år, samt faldet i boligpriserne i 2022-23, har sat sine tydelige spor i byggesektoren. Tallene har vist en markant opbremsning i påbegyndt nybyggeri, og en afmatning i aktiviteten i  byggesektoren som helhed. Så nu vil formentlig være en god anledning til at igangsætte sit byggeprojekt, hvis man står og overvejer et sådan, og der burde ligeledes være gode muligheder for at man enten kan få en bedre pris, eller at det i hvert fald er lettere at få fat i en håndværker, når man skal i gang.

Graf over udviklingen i byggeomkostninger - juni 2025

Kilde: dst.dk og egne beregninger. 

Seneste nyheder

Bankskilt med navnet 'Lån & Spar' på en bygning.
Nyt fra banken
03.03.2026

Ekstraordinær hjælp til berørte kunder i Mellemøsten

Din rejseforsikring dækker ekstraordinært, hvis du er på rejse i berørte områder i Mellemøsten

En ung kvinde sidder på en bænk ved vandet og smiler, mens hun læser en bog på en solrig dag.
Daglig økonomi
02.03.2026

Reallønnen mangler stadigvæk at indhente det sidste efter inflationschokket.

De gennemsnitlige lønninger i dansk økonomi steg med 3,2 % i 4. kvartal 2025 i forhold til samme kvartal året før. Reallønnen er tæt på endelig at have indhentet det store fald, der skete i forbindelse med den tårnhøje inflation. Købekraften er således tæt på et nyt all-time-high niveau.

Ungt par sidder i en park og smiler til hinanden, mens de nyder hinandens selskab på en solrig dag.
Daglig økonomi
02.03.2026

Den lange rente faldt lidt i februar

Den lange realkreditrente faldt lidt i løbet af februar. Det er fortsat 3,5%-lånet, der er det toneangivende lån. De korte renter ligger stabilt. På grund af en ændring i referencerenten for F-kort (ekskl. tillæg) faldt denne med 0,20 % i januar og ligger nu meget stabilt omkring ca. 1,60 %. ECB indikerer fortsat, at den korte rente ”er et godt sted”, og vi forventer stort set uændrede realkreditrenter i en rum tid endnu.

En mor og datter smiler, mens de ser på børnetegninger, der er hængt op på væggen.
Daglig økonomi
02.03.2026

Ledigheden er begyndt at stige lidt kraftigere

Fra december til januar steg antallet af ledige med godt 500 personer. Ledigheden er dermed begyndt at stige lidt kraftigere og er steget med ca. 500 personer om måneden i gennemsnit de sidste tre måneder. Ledighedsprocenten stiger samtidig til 3,0 %. Under den første corona-nedlukning for snart 6 år siden, var ledigheden helt oppe over 155.000 personer.

Kontakt os

Kontakt os og få rådgivning, der passer til dine behov.