Endnu en flot stigning i detailsalget
Detailsalget i april måned bød på endnu en stigning. Stigningen er på hele 3,2 % i forhold til samme måned sidste år. Detailsalget stiger hurtigere, end vi så op gennem 2010’erne. Og detailsalget ligger nu væsentlig højere end før corona-tiden.
Detailsalget i april måned bød på en stigning på 0,4 % i forhold til marts. Det fortsætter den igangværende tendens med et pænt stigende detailsalg, som vi har set de sidste knap 2½ års tid. Detailsalget er steget hele 7,6 % i forhold til bunden i december 2022. De høje niveauer fra corona-tiden er vi endnu ikke i nærheden af, men vi nærmer os lige så langsomt. Tallene indikerer samtidig, at reallønsstigningerne virkelig kan ses i detailsalget.
Tallene bekræfter ligeledes, at detailsalget er vendt tilbage til en mere jævn udvikling og vækst, som vi så det før corona-tiden. Vi forventer således, at udviklingen i detailsalget vil fortsætte i en pæn positiv retning, som det vi så op gennem 2010’erne.
Med udviklingen i april måned ligger detailsalget nu noget højere end i de første måneder af 2020, og dermed før de massive udsving i coronatiden. – og altså også over de niveauer vi så, før stigningen i inflationen. Det svarer også ganske godt til, at reallønnen faldt kraftigt igennem 2022, men nu er stigende igen og har indhentet det tabte.
Detailsalget indikerer også, at dansk økonomi er kommet rigtig flot gennem den nedgang, som tårnhøj inflation og rentestigninger gav anledning til. Både beskæftigelsen og de nominelle lønninger er historisk høje, så vi er rigtig godt stillet. Boligpriserne faldt også i 2022-23, men er nu stigende igen. Inflationen ser igen ud til at skulle stabilisere sig omkring 2 % igen. Renterne er banket i vejret, og det har givet mange danske forbrugere økonomiske udfordringer, men renterne er også godt i gang med at falde igen, og ser ud til at skulle falde yderligere tilbage frem mod udgangen af 2025, idet kerneinflationen i euro-området ser ud til at fortsætte faldet tilbage mod 2 %.
Selvom mange oplever økonomisk modgang, så er udgangspunktet for dansk økonomi trods alt særdeles fornuftigt, hvilket fastholder troen på, at også detailsalget kan fortsætte den positive udvikling.

Kilde: dst.dk og egne beregninger.
Seneste nyheder

Stigende renter i juli, og endnu en renteforhøjelse fra ECB lurer i september
Beskæftigelsen oplevede endnu en stigning i maj. Det fortsætter de senere års imponerende udvikling.Knap 2.300 flere i beskæftigelse i maj i forhold til april måned.

Ledigheden er begyndt at stige lidt kraftigere
Fra maj til juni steg antallet af ledige med godt 500 personer til 94.000 personer.Udviklingen fortsætter den lidt kraftigere stigning, som vi har set siden efteråret.

Detailsalget fortsætter den kraftige stigning
Juni måned bød på en stigning i detailsalget på 0,5 %. Detailsalget er steget med hele 4,8 % i forhold til samme måned sidste år.

Uændret forbrugertillid på et meget lavt niveau
Forbrugertilliden er opgjort til -14,7 i juli måned.Der er tale om et uændret niveau i forhold til sidste måned.Oplevelsen af Danmarks økonomiske situation i dag er steget markant, men ligger stadigvæk på -23,8.Forbrugertilliden har nu været negativ uafbrudt i over fire og et halvt år.
Kontakt os
Kontakt os og få rådgivning, der passer til dine behov.
