Fortsat vækst i Lån & Spar

Lån & Spar fastholder kursen og har i årets første ni måneder skabt et resultat efter skat på 335 mio. kr. Og bliver for 5. år i træk kåret som nr. 1 i Loyalty Groups uafhængige BrancheIndex Bank-undersøgelse.

Periodens resultat er påvirket af de faldende renter.  Netto renteindtægter udgjorde 663,4 mio. kr., hvilket er et fald på 80,9 mio. kr. i forhold til samme periode sidste år. Udviklingen skyldes faldet i renteniveauet, der har oversteget den positive effekt fra væksten i udlån og indlån.

Banken oplever fortsat en stor kundetilgang, og et højere aktivitetsniveau, som øger gebyr og provisionsindtægterne. Gebyrer og provisionsindtægter udgjorde 508,2 mio. kr., hvilket er en stigning på 63,6 mio. kr. 

Lån & Spars adm. direktør John Christiansen er tilfreds med resultatet og siger:
 
”Det er tilfredsstillende, at vi på trods af et faldende renteniveau kan levere et pænt resultat. Vores tiltrækningskraft er god, og mange nye kunder, såvel som eksisterende, køber vores ydelser, og medvirker til det tilfredsstillende resultat.

Vores fokus på at skabe gode kundeoplevelser er igen blevet bekræftet ved at vi for 5. gang i træk er kåret som nr. 1 i Loyalty Groups undersøgelse som den bank med de mest loyale og tilfredse kunder. Det underbygger bæredygtigheden i vores resultat.”

Nedskrivninger på udlån m.v. udgjorde 5,5 mio. kr. for 1.-3. kvartal 2025 mod 25,9 mio. kr. for samme periode sidste år. Periodens nedskrivninger svarer til 0,02 % af bankens udlån og garantier. Det fortsat lave niveau af nedskrivninger skyldes den meget høje kreditkvalitet af bankens udlån til danske privat- og erhvervskunder.

Forventningerne til bankens resultat efter skat for 2025 opjusteres fra intervallet 250–350 mio. kr. til intervallet 375-425 mio. kr. 

”Den pæne tilstrømning af nye kunder, vores vedholdenhed i at skabe gode kundeoplevelser og vores strategiske valg med fokus på medlemskunder i samarbejde med vores ejere medvirker til, at vi opjusterer vores forventninger til årets resultat. Vi forventer nu at årets resultat vil blive i intervallet 375 – 425 mio. kr. og 
På trods af de faldende renteniveauer fastholder vi at tilbyde Danmarks bedste lønkonto med 5% i rente. Vores løfte er at give tilbage til vores ejerkunder, og det gør vi blandt andet med Danmarks bedste lønkonto.” siger adm. direktør John Christiansen. 

Basisindtjening efter nedskrivninger er opgjort til 390 mio. kr. 
Nettorente- og gebyrindtægterne er opgjort 1.117 mio. kr.
Egenkapitalforrentning efter skat er opgjort til 13,2 %. 

Læs kvartalsrapporten for 1.-3. kvartal

Seneste nyheder

Et smilende par handler ind sammen i et supermarked, hvor de står med en indkøbskurv og diskuterer varer.
Daglig økonomi
12.01.2026

Fødevarepriserne falder yderligere

Årsstigningen i forbrugerprisindekset aftog til 1,9 % i december måned. Det er primært husleje og fødevarer, der trækker op årsstigningen, mens el, gas og nye biler trækker lidt ned. Kerneinflationen aftog også til et niveau på 2,2 % i december. Både inflation og kerneinflation udvikler sig fortsat tilfredsstillende.

Kvinde i gul striktrøje smiler, mens hun ligger på sofaen og bruger en telefon med oplader i et hyggeligt opholdsrum.
Daglig økonomi
08.01.2026

Ledigheden ligger fortsat stabilt

Fra oktober til november steg antallet af ledige med godt 500 personer. Dermed fortsætter ledigheden med at ligge på stort set samme niveau, som den har gjort siden slutningen af 2023. Ledighedsprocenten er ligeledes uændret på 2,9 %. Under den første corona-nedlukning for 3 år siden, var ledigheden helt oppe over 155.000 personer.

Unge kærester går hånd i hånd på en hyggelig gåtur gennem byen på en grå, kølig dag.
BoligNyt
06.01.2026

Den lange rente steg lidt i december

Den lange realkreditrente steg i første del af december. Men det er fortsat 3,5%-lånet, der er det toneangivende lån. 4%-lånet ligger og balancerer omkring kurs 100. De korte renter ligger stabilt, og referencerenten for F-kort (ekskl. tillæg) ligger på ca. 1,80 %. ECB indikerede endnu en gang, at den korte rente ”er et godt sted”, og vi forventer stort set uændrede realkreditrenter i en rum tid endnu.

En kvinde smiler, mens hun bærer en fyldt indkøbspose op ad trappen i en lejlighedsbygning.
Daglig økonomi
19.12.2025

Lille bedring i forbrugertilliden i december

Forbrugertilliden er opgjort til -17,3 i december måned. Der er tale om en lille stigning i forhold til sidste måned.

Kontakt os

Kontakt os og få rådgivning, der passer til dine behov.