Detailsalget fortsætter den kraftige stigning
Juli måned bød på en stigning i detailsalget på hele 1,3 %.
Detailsalget er steget med 5,8 % i forhold til samme måned sidste år.
Detailsalget stiger væsentlig hurtigere, end vi så op gennem 2010’erne.
Og detailsalget er meget, meget tæt på tidligere tiders all-time-high.
Detailsalget i juli måned bød på en stigning på 1,3 % i forhold til juni. Vi kan således se, at udviklingen fortsætter den igangværende tendens med et pænt stigende detailsalg, som vi har set de sidste godt 3½ års tid. Detailsalget er steget over 15 % i forhold til bunden i december 2022. Vi har krydset de høje niveauer fra corona-tiden, og nærmer os rekordniveauet fra 2007. Tallene indikerer også, at reallønsstigningerne virkelig kan ses i detailsalget, samtidig med at tallene modsiger de ekstremt negative niveauer i forbrugertilliden.
Tallene bekræfter igen, at detailsalget oplever en mere markant udvikling og vækst, end vi så før corona-tiden. Vi forventer således, at udviklingen i detailsalget vil fortsætte i en pæn positiv retning, - og kraftigere end det vi så op gennem 2010’erne.
Med udviklingen i juli måned ligger detailsalget nu højere end i de ”vilde” måneder i 2021, hvor landet genåbnede efter corona-nedlukningen, – og altså også over de niveauer vi så, før stigningen i inflationen. Det svarer også ganske godt til, at reallønnen faldt kraftigt igennem 2022, men nu er stigende igen og stort set har indhentet det tabte.
Detailsalget viser også, at dansk økonomi er kommet rigtig flot gennem den nedgang, som tårnhøj inflation og rentestigninger gav anledning til. Både beskæftigelsen og de nominelle lønninger er historisk høje, så dansk økonomi er rigtig godt stillet. Boligpriserne faldt også i 2022-23, men er nu stigende igen og inflationen har på trods af udviklingen i Mellemøsten stabiliseret sig omkring de 2 %. Pt. er det dog uroen, krigen i Mellemøsten og stigende energipriser, der fylder og bekymrer. Inflationen er stigende. Det betyder, at renterne nu igen stiger, og det giver mange danske forbrugere økonomiske udfordringer, og vi kommer formentlig til at se både ECB og Nationalbanken hæve renten yderligere i 2026 i et forsøg på at dæmpe inflationen. Den ellers stabiliserede inflation bliver nemlig udfordret af de stigende energipriser.
Selvom mange oplever økonomisk modgang, så er udgangspunktet for dansk økonomi trods alt særdeles fornuftigt, hvilket fastholder troen på, at også detailsalget kan fortsætte den positive udvikling.

Kilde: dst.dk og egne beregninger.
Seneste nyheder

Detailsalget fortsætter den kraftige stigning
Juli måned bød på en stigning i detailsalget på hele 1,3 %.Detailsalget er steget med 5,8 % i forhold til samme måned sidste år.Detailsalget stiger væsentlig hurtigere, end vi så op gennem 2010’erne.Og detailsalget er meget, meget tæt på tidligere tiders all-time-high.

Lille fremgang i forbrugertilliden
Forbrugertilliden er opgjort til -13,1 i august måned.Der er tale om en lille fremgang i forhold til sidste måned.Forventningen til familiens økonomiske situation om et år er nu positiv med 0,4.Forbrugertilliden har været i negativt territorium uafbrudt i over fire og et halvt år.

Kundevækst i Lån & Spar
I de første 6 måneder af 2026 skaber banken en basisindtjening før nedskrivninger på 264 mio. kr.

Inflationen aftog lidt i juli
Inflationen aftog til 1,7 % i juli fra 1,9 % i juni måned.Det er fortsat den lavere elafgift, der trækker ned i årsstigningen, mens husleje og brændstof trækker op.Kerneinflationen var uændret på 2,3 % i juli.Krisen i Mellemøsten har fået brændstofpriserne til at skyde i vejret, og isoleret set har det fået inflationen til at stige med ca. 0,4 procentpoint.
Kontakt os
Kontakt os og få rådgivning, der passer til dine behov.
