Kvinde i bus med høretelefoner, holder fast i stroppen og bruger mobiltelefonen mens morgensolen skinner gennem vinduet.

Stor stigning, men stadigvæk lav inflation i marts

Inflationen tiltog til 1,2 % i marts fra 0,7 % i februar måned.
Det er fortsat den lavere elafgift, der trækker ned i årsstigningen, mens husleje og brændstof trækker op.
Kerneinflationen aftog yderligere til et niveau på 1,7 % i marts.
Krisen i Mellemøsten har fået brændstofpriserne til at skyde i vejret, men effekten på inflationen er indtil videre begrænset.


I marts steg det samlede forbrugerprisindeks med 1,2 % i forhold til samme måned året før. Stigningen er som ventet, og det bekræfter billedet af stigende inflation pga. stigende brændstofpriser og husleje. Kerneinflationen aftager en smule til 1,7 %, og ligger således pænt under 2 %. Vi forventer – på trods af de stigende brændstofpriser -, at både inflation og kerneinflation vil holde sig på det nuværende niveau langt ind i 2026, så den samlede inflation i 2026 vil lande under 2 %.

Krisen i Mellemøsten har skubbet inflationen i vejret, men endnu er det ikke kritisk, og inflationen forventes fortsat at holde sig under centralbankernes mål om under, men tæt på 2 % i 2026. Fokus vil i den kommende tid naturligvis være rettet mod, hvor meget inflation og kerneinflation vil tiltage.

Set over de seneste 12 måneder er det prisstigninger på husleje og brændstof, der bidrager mest til stigningen i forbrugerpriserne. Disse grupper bidrager alene med godt 0,8 % af den samlede inflation. Modsat trækker udviklingen i elafgiften inflationen ned med hele 0,7 %.

Fødevarepriserne oplevede endnu et tiltrængt fald i februar på 0,4 %, men er alligevel steget med 1,6 % det seneste år. Fødevarepriserne er steget meget kraftigt de senere år og ligger godt 30 % højere end prisniveauet fra starten af 2021 – før inflationschokket. Vi kan håbe på, at stabiliseringen i fødevarepriserne vil fortsætte, da de globale fødevarepriser pt. også ser ud til at skulle stabiliseres.

Fjernvarmen er steget med 0,7 % det seneste år. Prisen på elektricitet er faldet med hele 30,3 % (lavere elafgift), mens gasprisen (på trods af de seneste ugers stigning) er faldet med 12,1 % i forhold til marts 2025.

Brændstofpriserne steg med 13,2 % i marts i takt med at krisen i Mellemøsten udviklede sig. Den nyligt indgåede våbenhvile vil dog – hvis den holder – forventeligt drive brændstofpriserne delvis ned.

Det er samtidig værd at bemærke, at det underliggende prispres – kerneinflationen – aftog til 1,7 % i marts. Meget tyder på en yderligere aftagende udvikling i de kommende måneder, men også dette afhænger af udviklingen i brændstofpriserne og dermed af situationen i Mellemøsten.

Vi forventer, at inflationen vil fortsætte den stabile udvikling tæt på 2 % i de kommende måneder, men en forlængelse og/eller forværring af konflikten i Mellemøsten vil selvsagt skubbe inflationen yderligere i vejret.

Dyrt for en ganske almindelig familie

På trods af normaliseringen af inflationen kan en gennemsnitlig familie med to voksne og to børn tydeligt mærke, at priserne er steget. Samlet set er leveomkostningerne steget ca. 5.000 kr. om måneden siden starten af 2021, hvilket betyder, at danskerne skal have væsentlig flere penge op af lommen, for at kunne købe de samme varer som tidligere. Det er tydeligt at mærke de højere priser – ikke mindst, når man køber fødevarer.

 

Stor stigning i inflationen i marts

Kilde: dst.dk og enge beregninger.

Seneste nyheder

To kvinder står i et køkken og kigger sammen i et magasin. Den ene holder et glas drik, mens de diskuterer indholdet.
Daglig økonomi
27.05.2026

Endnu et fald i forbrugertilliden

Forbrugertilliden er opgjort til -19,8 i maj måned. Der er endnu en gang tale om et fald i forhold til sidste måned. Forventningen til familiens økonomiske situation om et år falder igen og ligger historisk lavt. Forbrugertilliden har nu været negativ uafbrudt i over fire og et halvt år.

En engageret underviser forklarer matematiske begreber ved tavlen, klar til at hjælpe eleverne med at forstå.
Daglig økonomi
27.05.2026

Beskæftigelsen steg igen i marts måned

Beskæftigelsen oplevede endnu en stigning i marts. Det fortsætter de senere års imponerende udvikling. Knap 3.900 flere i beskæftigelse i marts i forhold til februar måned. Antallet af beskæftigede er godt 35.000 højere end for et år siden.

To kvinder smiler og snakker sammen på en café, omgivet af drikkevarer og shoppingposer.
Daglig økonomi
27.05.2026

Detailsalget fortsætter den stigende tendens

April måned bød på et fald i detailsalget på 1,8 %, men det skyldes formentlig sæsoneffekter. Detailsalget er steget med 2,3 % i forhold til samme måned sidste år. Detailsalget stiger væsentlig hurtigere, end vi så op gennem 2010’erne. Og detailsalget nærmer sig tidligere tiders all-time-high

En ung kvinde står i køkkenet med en indkøbspose og smiler, mens hun taler med en mand, der står overfor hende.
Daglig økonomi
20.05.2026

Mindre stigning i inflationen i april

Inflationen tiltog til 1,4 % i april fra 1,2 % i marts måned. Det er fortsat den lavere elafgift, der trækker ned i årsstigningen, mens husleje og brændstof trækker op. Kerneinflationen aftog yderligere til et niveau på 1,6 % i april. Krisen i Mellemøsten har fået brændstofpriserne til at skyde i vejret, men effekten på inflationen er indtil videre begrænset.

Kontakt os

Kontakt os og få rådgivning, der passer til dine behov.