Endnu en lille bedring i forbrugertilliden i februar
Forbrugertilliden er opgjort til -13,1 i februar måned. Der er tale om en lille stigning i forhold til sidste måned. Oplevelsen af Danmarks økonomiske situation i dag ligger dog fortsat meget lavt. Forbrugertilliden har nu været negativ uafbrudt i snart fire og et halvt år.
I februar måned blev forbrugertilliden opgjort til -13,1. På trods af endnu en lille bedring er det et meget lavt niveau for forbrugertilliden. Det lave niveau viser, at forbrugernes oplevelse af økonomien og forventningerne til udviklingen det kommende år slet ikke er kommet ud af negativt territorium efter inflationskrisen. Det er egentlig ikke så overraskende, idet meget fokus pt. er på de meget høje fødevarepriser, samt efterdønningerne af massefyringer i nogle af Danmarks største virksomheder. En stor del skyldes formentlig også danskernes bekymring over den geopolitiske usikkerhed, der præger verden i denne tid.
Det lave niveau for forbrugertilliden vidner – på trods af bedringen – også om, at danskerne fortsat oplever både deres egen økonomi, men også Danmarks samlede økonomi ganske negativt og derudover har et ganske pessimistisk syn på fremtiden. Der er tale om negative niveauer for stort set alle underkomponenterne, og på trods af bedringen i februar fortsat med høj grad af pessimisme.
Forbrugertilliden ligger således meget lavt, og det skyldes især oplevelsen af Danmarks økonomiske situation i dag, sammenlignet med for et år siden. Indikatoren ligger på -20,7. Det er tæt på det laveste niveau siden slutningen af 1980’erne, hvilket vidner om et ekstraordinært lavt niveau. Derudover er familiernes økonomi stadigvæk presset. Især indikatoren for familiens situation i dag i forhold til et år siden er i negativt territorium, – også selvom de store lønstigninger er slået igennem, og reallønnen er tilbage på niveauet fra før den stigende inflation.
Derudover forventer forbrugerne også stigende arbejdsløshed i det kommende år. På den mere positive side forventes også at inflationen vil aftage lidt i det kommende år.
Lidt flere familier regner med at kunne spare op i de kommende 12 måneder, men en hel del oplever fortsat, at pengene ikke slår til i det daglige forbrug.
Tallene for februar måned bekræfter, at der fortsat er lang vej til en normalisering af forbrugertilliden, og at positive tal for forbrugertilliden formentlig ligger langt ude i fremtiden. Den positive udvikling i dansk økonomi ser desværre endnu ikke ud til at smitte af på forbrugertilliden.

Kilde: dst.dk og egne beregninger.
Seneste nyheder

De globale fødevarepriser stiger desværre igen
De globale fødevarepriser er steget med 4,2 % de sidste tre måneder.Stigningen kommer efter en periode i efteråret, hvor fødevarepriserne faldt knap 5 %.Hvis stigningen fortsætter, kan vi forvente, at det også vil forplante sig til de danske fødevarepriser.Udviklingen dækker over, at især priserne på kød, olier og sukker nu igen stiger.

Reallønnen har nu endelig indhentet det tabte efter inflationschokket i 2022
De gennemsnitlige lønninger i dansk økonomi steg med 3,2 % i 1. kvartal 2026 i forhold til samme kvartal året før.Reallønnen har nu endelig indhentet det store fald, der skete i forbindelse med den tårnhøje inflation.Købekraften er således nu på et nyt all-time-high niveau.

Faldende lang rente i maj, men renteforhøjelser lurer
Den lange realkreditrente svingede en del igen i maj, men sluttede måneden noget lavere, da 4 %-lånet med afdrag steg med ca. 1 kurspoint til kurs 98,5.Det er fortsat 4 %-lånet, der er det toneangivende realkreditlån.De korte renter faldt med ca. 0,05 % i maj, således at referencerenten for F-kort (ekskl. tillæg) nu ligger på godt 1,90 %.ECB forventes at hæve renten d. 11. juni som reaktion på den stigende inflation, som krisen i Mellemøsten har udløst.

April bød på endnu en lille stigning i ledigheden
Fra marts til april steg antallet af ledige med godt 600 personer til 93.000 personer.Stigningen fortsætter den igangværende trend med jævnt stigende ledighed.Ledigheden er steget med ca. 700 personer om måneden i gennemsnit de sidste seksmåneder.Ledighedsprocenten stiger samtidig til 3,1 %.Under den første corona-nedlukning for snart 6 år siden, var ledigheden helt oppe over 155.000 personer.
Kontakt os
Kontakt os og få rådgivning, der passer til dine behov.
