Stor stigning i ledigheden i februar…
Selvom det er tydeligt, at ledigheden er steget lidt over de senere år, så er det glædeligt, at stigningen fortsat er relativ beskeden. Ledigheden steget siden bunden i marts 2022, men trods alt ”kun” med godt 21.000 fuldtidsledige. Februar måneds tal fortsætter – på trods af en den kraftigere stigning, som vi formoder skyldes vejrlig – denne tendens med en stigning til godt 94.000 ledige. Det er fortsat et ganske lavt niveau, og bortset fra perioden lige op til Finanskrisen, så er niveauet noget nær det laveste siden starten af 1970’erne. Det er værd at glæde sig over det lave niveau for ledigheden på trods af den træge økonomiske udvikling.
Tallene bekræfter nemlig, at tilstanden i dansk økonomi fortsat er ganske god. På trods af en kerneinflation i Euro-området, der fortsat er lang tid om at falde tilbage til 2 %, højere renter end vi tidligere har været vant til og en voldsomt negativ forbrugertillidsindikator, så har dansk økonomi det indtil videre ret godt. Inflationen har gjort ondt på rigtig mange danskere, men den lave ledighed vidner om en generel robusthed hos de danske forbrugere. Med krigen mod Iran forstærkes usikkerheden dog, og konsekvensen kan desværre blive endnu en omgang med højere inflation.
Beskæftigelsen er også fortsat tårnhøj. Presset på arbejdsmarkedet er dog ikke lige så stort som tidligere, og en række virksomheder har gennemført fyringsrunder i de senere måneder. Nu er i det højere grad opbygning af lagre og mangel på efterspørgsel, der fylder. Beskæftigelsen er for nylig begyndt at udvise små svaghedstegn, men forventes dog at fortsætte med at stige svagt.
Vi står samtidig i en periode, hvor lønningerne stiger ret kraftigt, og det vil komme til at få betydning for den økonomiske udvikling. Nok er inflationen faldet tilbage, men kerneinflationen i Euro-området er noget længere tid om at falde tilbage til 2 % end tidligere forventet. Og hvis Iran-krigen bliver langvarig, kan det drive både inflation og kerneinflation op igen. Til gengæld stiger lønningerne lige nu lidt kraftigere end forbrugerpriserne, hvilket giver en langsom bedring i reallønnen, og dette er selvsagt positivt.
Det bliver spændende at følge i de kommende måneder, om stigningen i ledigheden virkelig skyldes det kolde vejr, eller der reelt er tale om en mere permanent stigningstrend. Der er ingen tvivl om, at udviklingen igennem de senere år har været langt mere positiv end frygtet. Men vil de truende geopolitiske udfordringer, den vigende efterspørgsel og de pæne lønstigninger til lønmodtagerne på et tidspunkt få endnu flere virksomheder til at begynde at afskedige medarbejdere i større stil?

Kilde: dst.dk og egne beregninger.
Seneste nyheder

Faldende lang rente i juni, men endnu en renteforhøjelse lurer
Den lange realkreditrente svingede en del igen i juni, men sluttede måneden noget lavere, da 4 %-lånet med afdrag steg med knap 1 kurspoint til kurs 99,3.

Boligmarkedet er pt. ekstremt opdelt
Siden udbruddet af krigen i Mellemøsten, har vi set den helt korte realkreditrente stige med ca. 0,35 % til et niveau omkring 2,45 %, mens den 30-årige realkreditrente svinger en del, men nu ligger på et niveau lige over 4 %. Markedet er præget af stor usikkerhed, og lige nu peger rentepilen lidt mere op end ned. Det er konsekvensen af krigen mod Iran, lukningen af Hormuzstrædet og de deraf stigende energipriser.

Lavt boligudbud presser priserne yderligere i vejret
Antallet af boliger til salg steg i marts, men ligger fortsat ganske lavt efter det kraftige fald i slutningen af 2025 og ind i 2026. Godt 26.000 huse var til salg i marts 2026. Bortset fra perioden 2021-22 er det det laveste niveau siden perioden op til finanskrisen. Ejerlejlighedsmarkedet i København er også nærmest rødglødende.

Producentpriserne stiger igen
I maj måned er 3-måneders gennemsnittet i producentpriserne steget med 3,2 % i forhold til februar måned. Priserne ligger samtidig hele 4,7 % højere end samme periode sidste år. De relativ store stigninger ser således ud til at være vendt tilbage efter et roligt 2025.
Kontakt os
Kontakt os og få rådgivning, der passer til dine behov.
