Gode råd til dig, der drømmer om at købe sommerhus
Et sommerhus kan fungere som et skønt afbræk fra hverdagens hamsterhjul. Vi har samlet et par gode råd til dig her. Læs også mere om dine lånemuligheder hos Lån & Spar.
Overvejer du at købe sommerhus til foråret, anbefaler vi, at du vælger et lån, der passer til dig og dit liv. I den forbindelse kan det være en god idé at tage en status på økonomien og budgettet.
Hvilket lån skal du vælge?
Når du låner penge til et sommerhus, kan du låne 75 % af boligens pris med et realkreditlån og 20 % med et banklån – de sidste 5 % skal du lægge selv.
Når du vælger lån, skal du beslutte, om det er vigtigt for dig at kende din rente mange år frem. Ikke mindst i en tid, hvor renterne cykler op og ned. Har du det bedst med at vide, hvad du skal betale i rente de næste mange år, bør du overveje et realkreditlån med fast rente. Her er renten i øjeblikket omkring 4 %.
Vil du gerne spare lidt på renten her og nu, kan du vælge et realkreditlån med variabel rente. Her er renten i øjeblikket lidt lavere end på de fastforrentede lån – til gengæld risikerer du, at renten stiger. Vælger du et lån med variabel rente, kan du f.eks. vælge at binde renten i tre eller fem år.
Vil du vide, hvad det koster at låne til sommerhus?
Prøv beregneren og få en vejledende beregning - så er du godt på vej. Husk at sætte kryds i "Fritidsbolig".
Seneste nyheder

Fødevarepriserne falder yderligere
Årsstigningen i forbrugerprisindekset aftog til 1,9 % i december måned. Det er primært husleje og fødevarer, der trækker op årsstigningen, mens el, gas og nye biler trækker lidt ned. Kerneinflationen aftog også til et niveau på 2,2 % i december. Både inflation og kerneinflation udvikler sig fortsat tilfredsstillende.

Ledigheden ligger fortsat stabilt
Fra oktober til november steg antallet af ledige med godt 500 personer. Dermed fortsætter ledigheden med at ligge på stort set samme niveau, som den har gjort siden slutningen af 2023. Ledighedsprocenten er ligeledes uændret på 2,9 %. Under den første corona-nedlukning for 3 år siden, var ledigheden helt oppe over 155.000 personer.

Den lange rente steg lidt i december
Den lange realkreditrente steg i første del af december. Men det er fortsat 3,5%-lånet, der er det toneangivende lån. 4%-lånet ligger og balancerer omkring kurs 100. De korte renter ligger stabilt, og referencerenten for F-kort (ekskl. tillæg) ligger på ca. 1,80 %. ECB indikerede endnu en gang, at den korte rente ”er et godt sted”, og vi forventer stort set uændrede realkreditrenter i en rum tid endnu.

Lille bedring i forbrugertilliden i december
Forbrugertilliden er opgjort til -17,3 i december måned. Der er tale om en lille stigning i forhold til sidste måned.
Kontakt os
Kontakt os og få rådgivning, der passer til dine behov.
