Beskæftigelsen bliver bare ved og ved
Beskæftigelsen steg med yderligere godt 1.600 personer i juni, og bliver ved med at slå nye rekorder. Vi har nu godt 3.025.000 beskæftigede målt på den sæsonkorrigerede beskæftigelse. Det er det højeste niveau nogensinde. Og dermed fortsætter den positive udvikling solidt forbi den magiske grænse på 3 mio. beskæftigede. Det er en milepæl i dansk økonomi.
Beskæftigelsen er nu – bortset fra en par enkelte måneder med mindre fald - steget 40 måneder i træk. Det vil sige lige siden den sidste corona-nedlukning i januar 2021, hvilket er ganske imponerende. Beskæftigelsen ser således ikke umiddelbart ud til at have toppet endnu. Og vi må sande, at den såkaldte ”inflationskrise” med kraftige rentestigninger til følge slet ikke havde den forventede indvirkning på beskæftigelsen.
Samtidig kan vi dog konstatere, at ledigheden stiger langsomt, hvilket bekræfter, at arbejdsstyrken er stigende. Derudover viser tallene, at beskæftigelsen i Bygge & Anlæg efter en flad udvikling igennem 2023 nu igen stiger, hvilket typisk indikerer, at den positive udvikling i den samlede beskæftigelse vil fortsætte.
Kerneinflationen falder kun langsomt
Kerneinflationen i Euro-området er fortsat for høj. Den er på vej ned, men det går langsomt. Det bekræfter, at kampen mod inflationen bliver langvarig. Renterne har været oppe på de højeste niveauer i 15 år, men både de korte og de lange renter ser ud til at være forbi toppen, og er nu langsomt på vej ned igen. Forbrugertilliden er stigende fra det laveste niveau nogensinde, og nærmer sig en normalisering. Boligpriserne er startet 2024 med mindre prisfald. Beskæftigelsen er den eneste parameter, som har fastholdt den positive udvikling igennem ”inflationskrisen”.
De nyeste tal for BNP viser tilsvarende, at dansk økonomi er forbi den tekniske recession. Den negative udvikling vi så i 2022 og 2023 ser således ud til ikke at have ramt beskæftigelsen. Meget tyder dermed på, at krisen er afblæst, og vi ser ind i en periode med fortsat økonomisk fremgang. Selvom dansk økonomi har været ramt af mange negative elementer, så har beskæftigelsen endnu ikke toppet. Antallet af beskæftigede er således over 222.000 personer højere, end lige før den første corona-nedlukning i marts 2020, og over 483.000 personer højere end i 2013, hvor bunden blev nået efter Finanskrisen.
Det bliver særdeles spændende at følge udviklingen i de kommende måneder. Hvor længe beskæftigelsen kan fortsætte den positive udvikling, om boligpriserne vil fortsætte den jævne stigningstakt igen, efter det nye boligskattesystem er trådt i kraft, og hvor lang tid kerneinflationen vil være om at falde helt tilbage til 2 %. Samt om overenskomsternes pæne lønstigninger vil forlænge perioden med høj kerneinflation. Lønstigninger som nok er kærkomne for den enkelte lønmodtager, men som samtidig kan være med til at forlænge den udfordrende tid, som vi befinder os i.

Kilde: dst.dk og egne beregninger.
Seneste nyheder

De globale fødevarepriser er begyndt at falde
De globale fødevarepriser er faldet med 3,8 % de seneste tre måneder. Faldet er ganske kraftigt, og bør ligeledes forplante sig i de danske fødevarepriser i de kommende måneder. Faldet er bredt, men kommer især fra mejerivarer og sukker, mens prisen på kornprodukter ligger stabilt.

Bomstærkt boligmarked – færre boliger til salg end i 2010’erne
Antallet af boliger til salg falder igen og ligger på et niveau, der er lavere end i 2010’erne. Godt 28.000 huse var til salg i november 2025. Det er et ganske lavt niveau. Ejerlejlighedsmarkedet i København er samtidig brandvarmt.

Byggeomkostningerne stiger jævnt
Byggeomkostningerne stiger jævnt efter at være faldet i slutningen af 2024. Stigningen er på 2,1 % det seneste år. Både materialer og arbejdsomkostningerne stiger. Arbejdsomkostningerne er tilsvarende steget med 2,1 % det seneste år. Materialeomkostningerne er steget med 2,2 % det seneste år.

Ekspertens råd: Sådan får du mere ud af din opsparing
Har du penge stående på en opsparing? Så bliver de langsomt mindre værd, fordi inflationen er højere end renten. Her får du cheføkonomens gode råd om at sikre og måske endda øge værdien af din opsparing.
Kontakt os
Kontakt os og få rådgivning, der passer til dine behov.
